produkty


Gzymsy

Gzyms to element architektoniczny w postaci poziomej, zwykle profilowanej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami. Gzymsy możemy umieścić pod parapetem, nad oknem i drzwiami może być również umieszczony pod podbitką stanowiąc zwieńczenie elewacji, jak również w połowie ściany dzieląc ją na dwie części nadając bryle domu niepowtarzalny wygląd.

Listwy dekoracyjne najczęściej stosowane są wokół okien (tzw. opaski okienne) i drzwi nadając bryle domu ciekawy i oryginalny wygląd. Doskonale sprawdzają się także w dekoracji sufitów.

Podparapetnik to gzyms podparapetowy, element architektoniczny wysunięty przed lico ściany chroniąc je przed ociekającą wodą.

Sztukateria wewnętrzna

Listwy oświetleniowe LED

Bonie

Boniowanie – dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica budynku. Boniowane mogą być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.

Zworniki

Zworniki to dekoracyjne łączniki stosowane pośrodku opaski okiennej lub gzymsu nadokiennego.

Wsporniki

Kolumny

Kolumna – pionowa podpora architektoniczna o kolistym przekroju trzonu. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowo-dźwigowych pełniących funkcje konstrukcyjne, budowany od czasów starożytnych.

Według wielu specjalistów, zatrudnionych w najlepszych firmach dekoratorskich w Polsce jak i na całym świecie, kolumny architektoniczne są właśnie tym elementem dekoracji domu, który z nawet najbardziej szarej budowli może uczynić przepiękny pałacyk. Kiedyś kolumny architektoniczne stosowane były jedynie przy zdobieniu różnego rodzaju pałaców i posiadłości najbogatszej części społeczeństwa. Dziś dzięki różnym rozwiązaniom technicznym praktycznie każdy z nas może pozwolić sobie na montaż tych wyjątkowych elementów sztukaterii we własnym domu.

Kolumna składa się z trzech zasadniczych części: dolna jej część tworzy bazę, środkowa trzon, a wieńczy głowica.

W swojej ofercie posiadamy duży wybór kolumn o różnych wymiarach. Zaprezentowane powyżej zdjęcia są jedynie poglądowym przykładem produktów.

Otuliny

Otuliny termoizolacyjne charakteryzują się:

  • niską wagą;
  • dużą możliwością dostosowania kształtu i rozmiaru do potrzeb - np. rury można zamaskować otuliną z zewnątrz prostokątną, podnosząc estetykę pomieszczenia;
  • niskim kosztem wytworzenia;
  • zastosowaniem wewnątrz budynków lub na zewnątrz - po odpowiednim zabezpieczeniu;
  • nieszkodliwość dla zdrowia;
  • odpornością na pleśnie, grzyby i bakterie;
  • niepalnością;
  • zachowują własności termoizolacyjne w zakresie temperatur od -100 do +70 st.C;
  • w zależności od potrzeb możliwość zastosowania styropianu o gęstościach od 15 do 30 kg/m3.

Łuki

Łuki oraz koła pasują idealnie do okien zakończonych półokrągło, okien okrągłych oraz drzwi i przejść o sklepieniu łukowym. Istnieje również możliwość wykonania odpowiednio wygiętych listew, montowanych na krawędziach łukowych balkonów bądź elewacjach opartych na planie koła.

Gzymsy pod podbitkę

Sposób montażu różni się w zależności od typu elementu, jak również kleju i powierzchni.

Tam, gdzie ważne jest, by nie ubrudzić powierzchni (elewacje, ściany wewn. ) do klejenia elementów proponujemy stosowanie kleju montażowego lub piankowego.

Klej nakłada się na element klejony.

W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w czasie remontu, gdy jest niekonieczna praca „na czysto” sugerujemy stosowanie klejów tradycyjnych cementowych, które należy nałożyć na powierzchnię klejoną lub oklejaną.

Miejsca, na których będzie montowany element musza być suche, wolne od kurzu oraz wszelkich innych zanieczyszczeń.

Malowanie elementów sztukateryjnych powinno nastąpić po ich uprzednim zagruntowaniu odpowiednią dla rodzaju farby emulsją.

Warunki temperaturowe w Polsce są zmienne, dlatego trzeba brać je pod uwagę przy ustalaniu terminów montażu sztukaterii i malowania.


Poniższe informacje zamieszczam na okoliczność warunków temperaturowych panujących w okresie letnim i na okoliczność niewiedzy niektórych firm montujących profile utwardzone Styrotonem.

Warunki temp. przy powlekaniu listew Styrotonem: od +15 do +25st. C.

Styroton nałożony na listwy wysychając zbyt szybko może pękać wzdłuż, jest to naturalna fizyczność gęstych substancji, schnących sukcesywnie w głąb. (porównaniem niech będzie ugotowany gęsty budyń, wystawiony na działanie wysokich temperatur od słońca zaczyna pękać powierzniowo).

Warunki temperaturowe do przyklejania listew utwardzonych Styrotonem: od +5 do +25st. C (należy tu również brać poprawkę na pogody do 3 dni do przodu).

Listwy powleczone leżące bezpośrednio w miejscu nasłonecznionym i tym samym nagrzane nadmiernie w czasie klejenia mogą zachowywać się nienormatywnie, również mogą pękać poprzecznie na powłoce zewnętrznej, zatem klejenie w takich warunkach jest niezgodne z zaleceniami producenta Styrotonu i tym samym nie podlega żadnym reklamacjom. Informacje powyższe oparte na wiedzy i doświadczeniu laboratorium chemicznego, producenta produkującego tynki, kleje cementowe, emulsje gruntujące i farby zewnętrzne.

Aby przygotować prawidłowo podłoże pod malowanie listew i gzymsów farbą fasadową należy odczekać przewidziany reżimem technologicznym okres ok. 1,5 tygodnia sezonowania nałożonej na listwę Styroliny (od 5 dni przy korzystnych warunkach atmosferycznych, temp. 18-20˚C, wilg. wzgl. ok. 50%, brak opadów do 10 dni przy mniej korzystnych parametrach). Taki okres sezonowania wiąże się ze zmianami chemicznymi, jakie zachodzą w Styrolinie w czasie jej utwardzania. Jest on konieczny dla zagwarantowania produktowi możliwości utworzenia odpornego mechanicznie filmu polimerowego.

Niewysezonowanej masy nie powinno się gruntować, ani malować. Może ona być jeszcze na tyle nieodporna mechanicznie, że różnice w charakterystyce skurczowej Styroliny i farby nawierzchniowej spowodują powstanie spękań.

Gruntowanie elementów styropianowych utwardzonych Styroliną można wykonywać na dwa sposoby, akrylową emulsją gruntującą (nie koncentratem), np. Styro Grunt lub rozcieńczoną zgodnie z sugestią producenta farbą docelową fasadową. Niezalecane jest malowanie tychże elementów w dniach mocno wilgotnych i deszczowych, każdy akryl puchnie od nadmiaru wody, a pomalowanie spuchniętej od wilgoci powłoki skutkuje w czasie wysychania pękaniem powierzchni farby.

Kolejne malowanie powłoki po upływie nie mniej niż 12 godzin, aby zapewnić prawidłowe schnięcie.

Styrolina jest elastyczną masą akrylową, dlatego nie jest wskazane malowanie jej farbami sztywnymi, np. silikatowymi.

Zalecane jest malowanie dobrymi farbami elewacyjnymi, wyłącznie elastycznymi, silikonowo-akrylowymi (akryl daje przyczepność, silikon elastyczność), jednakże farbami zawierającymi procentowo więcej silikonu, niż akrylu, farba musi być elastyczna. Pamiętajmy, że o jakości farb mówi nam nie tylko cena, ale również marka sklepu lub sieć sklepów, w których jest dostępna. Farbą fasadową sprawdzoną wielokrotnie na naszych powłokach przez naszych klientów i nie pękającą jest farba Caparol Muresco Premium, jak również farba silikonowa firmy Kabe i Sto.

Należy pamiętać, że nie wolno malować ścian nagrzanych słońcem, ponieważ farba zbyt szybko wysychając nie uzyska właściwości zapewnianych przez producenta.

Farby silikonowe bez domieszki akrylu są trudnym produktem, położone grubą warstwą dostają „pajęczynkę pęknięć”, muszą być nakładane bardzo cienko, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin.

Tanie farby akrylowe kruszeją pod wpływem promieniowania słonecznego, kruszeją również pod wpływem chemii zawartej w powietrzu i spływającej po ścianach wraz z deszczem, dlatego zalecane jest stosowanie odpowiednich farb, aby nie pojawiały się później nieprzewidziane i niechciane problemy.

Należy pamiętać, że chemiczne wyziewy z zakładów przemysłowych są różne dla danego terytorium, a ich wpływ ma związek z trwałością powłok na ścianie malowanego obiektu.

Pliki do pobrania

Kliknij by rozwinąć.

Styroton A+B, masa polimerowo-cementowa z pyłem marmurowym do natryskowego powlekania styropianu.

Karta Charakterystyki wg unijnego rozporządzenia REACH

Styroton P, masa polimerowo-cementowa z pyłem marmurowym do powlekania styropianu metodą mechaniczną na powlekarce lub pacą.

Karta Charakterystyki wg unijnego rozporządzenia REACH

Styrolina S, elastyczna masa akrylowa z piaskiem kwarcowym do powlekania styropianu metodą mechaniczną i do natrysku.

Karta Charakterystyki wg unijnego rozporządzenia REACH

KATALOG

Klientów zainteresowanych zakupem produktów, prosimy o przysłanie zapytania z symbolami listew oraz z podaniem ilości metrów bieżących lub sztuk (zworników, wsporników) i dokonamy wyceny.

Można to zrobić za pomocą FORMULARZA KONTAKTOWEGO.

Jeśli posiadacie Państwo wycenę z innej firmy, prosimy ją przysłać, spróbujemy zaoferować korzystniejsze warunki.